You are currently viewing Nasze piękne stopy.

Nasze piękne stopy.

STOPY, ach te nasze piękne STOPY

Dlaczego tak ważne jest dbanie o nasze stopy? Dlaczego dopiero zaczynamy o nich myśleć gdy nas bolą? A przecież większość dnia spędzamy „na nogach”, służą nam od samego wstania z łóżka, potem praca, zakupy może jakiś trening, albo całodzienna gonitwa za dziećmi. Do tego różne rodzaje obuwia sportowe, eleganckie, na obcasie, mniej lub bardziej wygodne. Cały dzień dźwigają ciężar naszego ciała, a czasami jeszcze nasze zakupy lub nasze słodkie pociechy. Nic dziwnego, że po takim wysiłku mogą i one czuć się zmęczone. Na szczęście wszystko da się naprawić.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji nasze stopy będą świeże, zapobiegniemy powstawaniu różnych chorób skórnych, zlikwidujemy twardą zrogowaciałą skórę pięt oraz zniwelujemy nieprzyjemny zapach potu.

A więc jak powinniśmy dbać o nasze o stopy?

Trzy kroki.

Krok 1

Na sam początek dokładnie należy oczyścić nasze stopy i tu polecamy Mydło do stóp z pumeksem. Jest to nasz ulubiony kosmetyk z serii 2w1 🙂 Mydło powstało ono z myślą o osobach borykających się z twardą i szorstką skórą na stopach, kolanach i łokciach. Szczególnie fajnie sprawdza się latem, kiedy to chodzimy w odkrytych butach i nasze pięty potrzebują nie tylko usunięcia zrogowaciałego naskórka, ale równie silnych zabrudzeń.  Dodatkowo masło kakaowe i olej rycynowy wspomaga regenerację skóry. Natomiast spirulina wykazuje właściwości przeciwdziałające chorobom grzybiczym, a składniki mineralne w niej zawarte pozwalają usunąć uczucie “ciężkich nóg” i przywracają równowagę skórze zmęczonej zbyt długim noszeniem obuwia. 

Krok 2

Następnym krokiem zbliżającym nas do gładkich, lekkich i świeżych nóg, jest  kąpiel z dodatkiem Soli do stóp.  Prócz właściwości detoksykujących i odprężających posiada szeroki wachlarz mikroelementów zawartych w soli wzbogacony dodatkiem suszonych alg. Działa przeciwgrzybicznie i wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry. Regularne moczenie nóg w wodzie z dodatkiem soli do stóp, łagodzi dolegliwości kostno-stawowe, poprawia krążenie, zmiękcza zrogowacenia wokół paznokci i zgrubiałą skórę pięt. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć stopy, w szczególności przestrzenie międzypalcowe. Stopy pozostają odświeżone i   zachowując lawendowo-cytrynowy zapach .Moczymy stopy w bardzo ciepłej wodzie przez 15 – 20 minut.

Krok 3

Kolejnym obowiązkowym punktem jest nałożenie kremu bądź olejku.  Doskonale sprawdzi się olej rycynowy. Wspomaga walkę ze zrogowaciałą skórą, niweluje “pęknięcia” na piętach. Dość dobrze wnika w skórę stymuluje produkcję kolagenu. Właściwości antybakteryjne oleju rycynowego czynią go przydatnym w walce ze zmianami skórnymi takimi jak grzybica czy liszaje. Regularne smarowanie olejem rycynowym płytki paznokcia, regeneruje ją i wzmacnia. Szczególnie polecane kobietom po zdjęciu hybrydy.

Profilaktyka

Oprócz zabiegów kosmetycznych, powinniśmy również pamiętać o profilaktyce w dbaniu o nasze stopy. Oto kilka podstawowych  punktów, które powinniśmy stosować na co dzień:

 • noszenie wygodnego obuwia na odpowiednim obcasie, chroni przed zniekształceniami i pozwala na swobodne odparowanie potu
 • odpowiedni dobór pończoch i skarpet
 • noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych w przypadku płaskostopia
 • unikanie wysuszania skóry i stałych urazów
 • gimnastyka nóg poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie i więzadła
 • codzienne masaże stóp

Profilaktyka ma ogromny wpływ na wygląd i stan nóg, ponieważ elementy kostne są narażone na ciągłe zmiany. Bardzo ważna jest gimnastyka.

Kilka przykładowych ćwiczeń profilaktycznych:

 • stań ze złączonymi stopami, ręce oprzyj na biodrach, następnie skacz wokół własnej osi
 • chodź na czubkach palców z ramionami wyciągniętymi nad głową
 • chodź w głębokim przysiadzie 
 • skacz przez skanankę
 • usiądź na podłodze, chwyć palcami stóp chusteczkę, podnieś do góry i opuść
 • przyjmij dowolną pozycję, prostuj i podkurcza palce
 • maszeruj na przemian na palcach i na piętach
 • maszeruj na przemien na wewnętrznych i na zewnętrznych krawędziach  stopy
 • zataczaj koła wyprostowaną nogą, opierając się o krzesło, raz jedną nogą raz drugą

Pamiętajmy o tym, że kosmetyki najlepiej działają, jeśli stosujemy je regularnie. Warto od razu pomyśleć o pielęgnacji całościowej. Polecamy zestaw Do stóp, który pomoże w przyjemny sposób zadbać o nogi w 3 krokach.

Jeżeli problemy są poważne i wymagają leczenia należy wybrać się do gabinetu podologa.

Dodaj komentarz