You are currently viewing Jak zrobić dobre mydło?

Jak zrobić dobre mydło?

Jak zrobić dobre mydło?

Nasz proces produkcji. Mydła ręcznie robione.

Zrobienie mydła nie jest rzeczą trudną. Istnieje kilka sposobów na stworzenie mydła ręcznie robionego. Nie chcemy mieć przed Wami tajemnic. Ponieważ wielu z Was zaufało naszym produktom, chcielibyśmy odsłonić przed Wami jak przebiega proces wytwarzania mydeł w Mayram – Manufaktura Kosmetyków Prawdziwych.

Aby zachować, jak najwięcej dobroczynnych składników, które natura ukryła dla nas w olejach, surowce łączymy w temperaturze nie wyższej niż 30°C. Profesjonalnie mówiąc robimy mydło metodą na zimno 🙂

Przygotowanie

Zanim wyjmiemy wszystkie składniki, zakładamy rękawiczki, fartuszki i czepki. Oczywiście nie dlatego, że nam zimno, ale po to by mydła powstały w sterylnych warunkach. Następnie według receptury przygotowujemy wszystkie surowce. I w tym miejscu zaczyna się to co lubimy najbardziej 🙂 Tworzenie mydeł !!!

Łączenie składników, czyli kręcenie mydeł 🙂

Ręcznie mieszamy oleje, w większości mydeł z mlekiem kozim. Następnie masę mydlaną łączymy z dodatkami takimi jak np.: peeling w mydle Do Stóp czy skórka pomarańczy w mydle Pomarańcza albo glinka niebieska w mydle Testosteron. W ostatnim etapie mieszania wzbogacamy przyszłe mydła, olejkami eterycznym, czy aromatami lub niektóre pigmentami mineralnymi.

Przelewanie do drewnianych form

Kolejny krok to przelanie masy, ze względu na konsystencję, potocznie nazywanej „budyniem” do wyłożonych papierem drewnianych form. I tu już ostatni element dekoracyjny. Posypujemy niezastygnięte mydła suszonymi kwiatami jaśminu, czy suszonymi płatkami róży damasceńskiej. Robimy do bardzo precyzyjnie. Chcemy aby każde mydło ozdabiała duża ilość suszu, ale jednocześnie, żeby kwiaty przy krojeniu pozostawiały jak najmniej „rys” na gotowym produkcje. To dość pracochłonne zadanie, ale my kobiety wiemy że ładny wygląd pochłania troszkę czasu. 🙂

Krojenie

Ale do rzeczy. Po kilkunastu godzinach w drewnianych formach, mydła można pokroić. Robimy to za pomocą drewnianej krajalnicy. Jest to moment gdzie mydło ma już końcowy kształt, ale jeszcze nie nadaje się do użytku.

Dojrzewanie

Następnie odstawimy mydła w ciemne chłodne miejsce, u nas nazywane suszarnią. Tam leżakują w spokoju od 4 do 6 tygodni nabierając odpowiedniej twardości, prawidłowego ph i ostatecznego koloru. Czasami kolor mydeł może ulec delikatnej zmianie. Wśród naszych receptur mydło do stóp może zmieniać kolor, ze względu na spirulinę, która łatwo się utlenia. Podczas dojrzewania na wierzchu mydeł może pojawić się jasny nalot. To nic innego jak gliceryna, która uwalnia się w procesie produkcji.

Jeszcze wrócę tu do spokoju, które mydła mają podczas dojrzewania. Ten spokój jest trochę naciągany, gdyż Agnieszka co godzinkę zagląda czy aby na pewno nic im nie dolega. Sprawdza kolory, zapachy. Dogląda je opiekuńczym okiem. No cóż w końcu matka trójki dzieci 🙂

Pakowanie

Ostatnim etapem przez, które przechodzi mydło zanim wyląduje w Waszej łazience jest pakowanie. Najpierw sprawdzamy wagę każdej kostki, jeśli ma minimum 100g ,zostaje przepasana banderolą. Trochę dla uciechy oka, ale przede wszystkim, abyście wiedzieli jakie dobroczynne składniki znajdują się w mydle i do czego ono się nam przysłużą 🙂 Potem mydło trafia do papierowej torebki a następnie do kartonu. Tu w zależności od zamówienia znajduję się same, bądź w towarzystwie innych produktów Mayram -Manufaktura Kosmetyków Prawdziwych.

Chciałybyśmy, aby nasze ręcznie robione mydła i inne kosmetyki docierały do Was zgodnie z polityką less weste. Tak też staramy się działać. Oczywiście na ile jest to możliwe przy wysyłce produktów w szklanych opakowaniach. Aby przesyłka dotarła w całości zabezpieczamy ją ekologicznym wypełniaczem.

Pamiętajcie sprzedajemy Wam tylko kosmetyki, które stosujemy my same, nasze dzieci i najbliżsi.

Sylwia

Dodaj komentarz